Domowe triki na czyszczenie rózności

czyszczenie

 

Czyszczenie gąbki
W gąbce zarówno tej naturalnej jak i syntetycznej, po pewnym czasie zbiera się brud i resztki mydła. Możesz te zanieczyszczenia usunąć za pomocą soku z cytryny. Włóż gąbkę do niewielkiego naczynia tak aby była lekko ściśnięta i polej sokiem. Pozostałą skórką obłóż gąbkę i zalej ją gorącą wodą na 24 godziny. Po tym czasie gąbkę dobrze wypłucz.

Czyszczenie srebra
Sok z cytryny wymieszany z popiołem (z papierosów lub innym) na gęstą papkę likwiduje poczerniałe miejsca na wyrobach ze srebra. Po tym zabiegu musisz przedmioty opłukać letnią wodą i wytrzeć do sucha.
Metoda druga: na1 litr wody dodaj po łyżce octu (10%) i sody oczyszczonej, zanurz srebra w roztworze (nie mogą wystawać) na 15 minut a następnie opłucz i starannie powycieraj miękką szmatką.

Czyszczenie bursztynu
Bursztyn czyścimy miękką szczoteczką, na sucho. Mocno zabrudzony można umyć wodą z mydłem, ale szybko wypłukać i osuszyć (przetrzymany dłużej w wodzie zmatowieje, podobnie jak w kontakcie z alkoholem). Po starannym umyciu lub wyczyszczeniu bursztyn można posmarować odrobiną oliwy z oliwek.

Czyszczenie ubrań ze skóry
Ubrania ze skór tzw. glansowanych utrzymamy w dobrym stanie, czyszcząc je poprzez pocieranie zwilżoną w ciepłej wodzie, mocno odciśniętą gąbką i wycierając do sucha miękką szmatką. Po oczyszczeniu, dla odżywienia skóry, należy starannie natłuścić ją woskową pastą do obuwia i wypolerować wełnianą szmatką. Można też nacierać skórę mieszaniną denaturatu i gliceryny (2 łyżki spirytusu, 1 łyżka gliceryny).

 

Czyszczenie zamszu
Zaplamione miejsca posypujemy grubą warstwą talku, pozostawiamy na kilkanaście godzin, strzepujemy, czyścimy gumową szczoteczką. Całość odświeżamy wodą z amoniakiem w proporcji pół na pół. Zwilżamy w roztworze czystą szmatkę, pocieramy nią skórę kawałek po kawałku i natychmiast wycieramy drugą, suchą ściereczką. Następnie czyścimy gumową szczoteczką. Do czyszczenia zamszu nie wolno używać żadnych odplamiaczy chemicznych. Mogą pozostawić widoczne obwódki i odbarwienia.
Gdy zabrudzenia będą niewielkie, wystarczy przetarcie gumową szczoteczką. Jeśli jej nie mamy, można ją zastąpić miękką gumką do ołówka czy skórką czerstwego chleba. Mocno zabrudzony zamsz trzeba oddać w ręce fachowca, do zakładu specjalizującego się w czyszczeniu tego typu odzieży.

Zapach stęchlizny w szafkach na działce
Jeśli zdarzy się, że po okresie zimowym szafki w altanie pachną stęchlizną umyj je ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia drewna i pozostaw otwarte przez kilka godzin, by dobrze wyschły. Potem upraż na patelni ziarna kawy i jeszcze ciepłe wsyp na talerzyki, które poustawiaj na półkach. Zamknij szafki. Zabieg można co jakiś czas powtórzyć.

Czyszczenie plastikowych zasłon prysznicowych z pleśni
Pojedyncze, niewielkie plamki wystarczy przetrzeć słabym roztworem zawierającym wybielacz lub płyn dezynfekujący, np. ACE, Domestos. Mocno zabrudzone trzeba namoczyć w silniejszym roztworze jednego z wymienionych środków i wyprać ręcznie. Użyte płyny zapobiegną nawrotowi pleśni. Trzeba także dbać o to, aby zasłony po kąpieli pozostawały przez jakiś czas rozsunięte i mogły swobodnie wysychać.

Rattan
Meble z rattanu i wikliny, aby zabezpieczyć przed matowieniem, można konserwować roztworem wody, soku z cytryny i wody utlenionej (proporcje odpowiednio1 litr : 4 łyżki : 4 łyżki).

 

Bambus
Do czyszczenia bambusa używaj wody z dodatkiem soli.

Białe plamy na meblach po gorących naczyniach na drewnianych meblach
Usuniesz je gęstą papka z soli i oliwy, która nałóż na splamione miejsce i zostaw na trzy godziny.
Drugi sposób – zamocz korek w oleju roślinnym, zanurz w popiele z papierosa i natrzyj nim plamę.

Tłuste plamy na drewnianej nie lakierowanej podłodze
Takie plamy zejdą pod wpływem benzyny ekstrakcyjnej i talku połączonych w gęstą papkę. po wyparowaniu benzyny pozostały proszek należy usunąć i przetrzeć powierzchnię szmatka zwilżona ciepłą wodą z dodatkiem płynu do zmywania naczyń.

Czarne rysy na podłodze po gumowych podeszwach można czyścic terpentyną albo zwyczajną gumka do mazania.

Farbujące buty
Jeśli buty farbują ci rajstopy przetrzyj je szmatką nasączoną octem lub spryskaj lakierem do włosów. Buty możesz włożyć dopiero gdy całkowicie wyschną.

Świece palą się jaśniej i wolniej się stapiają, jeśli naokoło knota podsypiemy trochę soli.

Szuflady. których wyciąganie i wsuwanie sprawia trudność smarujemy suchym mydłem.

Parasol czyści się miękką szczoteczką maczaną w spirytusie denaturowym.

Lustra najlepiej czyści się kredą rozrobioną ze spirytusem.

Klamki i okucia z mosiądzu najlepiej czyścić kredą rozrobioną ze spirytusem. Zielone naloty czyścić kwasem z kiszonej kapusty z popiołem lub solą zwilżoną octem.

Złocone ramy można wyczyścić przekrojoną na pół cebulą.

Widoczne rysy na meblach nasmaruj bezbarwną wazeliną, pozostaw na 24 godziny, a następnie wypoleruj.