Filmy, które musisz zobaczyć.

Najwspanialsze filmy o ojcostwie filmy, które pokazują, jak można być wspaniałym ojcem, jak i te, które pokazują zagubionych ojców, a także takie, które opowiadają o ojcach-potworach. W każdym przypadku można się czegoś nauczyć, zarówno poprzez przykłady pozytywne , jak i anty-przykłady.

To tylko nasze sugestie, nie jesteśmy kinomaniakami więc jeśli macie inne wartościowe propozycje z największą przyjemnością się z nimi zapoznam. Prosimy równiez o krótkie info o filmie.

Sprawa Kramerów (rez. Robert Benton, USA)Absolutny klasyk i zmiękczacz serc. Dustin Hoffman jako tata świeżo po rozwodzie, który opiekuje się swoim kilkuletnim synkiem. (na DVD)

Powrót (Andriej Zwiagincew, Rosja)Nagrodzony Złotym Lwem festiwalu w Wenecji film o trudnej, pełnej niedopowiedzeń relacji między kilkunastoletnimi synami i ojcem, który wrócił do domu po wielu latach. Bolesne kino, w którym doskonale pokazany jest groźny, tajemniczy, zamknięty w sobie ojciec, widziany oczyma dzieci. (na DVD)

Ojciec i syn (Aleksander Sokurow, Rosja)Kontrowersyjny, poetycki film Andrieja Sokurowa ukazujący usamodzielnianie się syna od ojca. Ich dotychczasowa bliskość (mieszkają od lat razem), ulega powolnemu rozpadowi a uczucia zaczynają się rozmijać.

Champ (Franco Zefirelli, USA)Klasyczny wyciskacz łez w reżyserii Franco Zefirellego i z Jonem Voightem w roli głównej. Miłość syna do ojca i ojca do syna nigdy nie była tak piękna i silna. Przynajmniej na ekranie. Do czasu, kiedy w życiu samotnego ex-boksera żyjącego i pracującego by wychować synka, nie pojawia się kobieta. Niespotykane emocje w opowieści o trójkącie miłosnym ojciec, syn i kobieta.

Papierowy księżyc (Peter Bognanovich, USA)Ryan O’Neill i Tatum O’Neill – ojciec i córka w życiu, a na ekranie jedna z najcudowniejszych opowieści o małej acz nadspodziewanie dojrzałej dziewczynce i mężczyźnie, który mógłby być jej ojcem. Dziesiątki sytuacji, nieporozumień, zabawnych momentów w jednym z najpiękniejszych filmów o relacji dziecka z dorosłym.

Złodziej dzieci (Gianni Amelio, Włochy)Film Gianni Amelio o niespodziewanym duchowym ojcostwie. Młody karabinier eskortuje dwójkę dzieci przez Włochy. Nie jest z nimi nawet spokrewniony, ale z czasem rodzi się bardzo silna relacja i poczucie odpowiedzialności za dzieci.

Dziecko (Bracia Dardenne, Belgia)Nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes wstrząsająca historia nastoletniego złodziejaszka, który sprzedaje swoje kilkutygodniowe dziecko. To co następuje potem to opowieść o odkupieniu, powolnym dojrzewaniu do odpowiedzialności za swoje czyny i bliskich. Poruszające i dające nadzieję, że każdy – najwwet największa szumowina – ma szansę w życiu na oświecenie.dodatkowo polecam:Gdzie jest Nemo. USA 2003r.

Kola. Czechy 1996r.Mój ojciec i ja. Australia 2007r.

Sztuczki. Polska 2007r. – fajne, spokojne polskie kino

Star Wars – cała saga. Genialnie pokazana ewolucja od dziecka do ojca. Przeistaczanie się Anakina w ojca pełnego strachu, kompleksów, fobii a w konsekwencji w Darth Vadera lub jak mówia niektórzy w  Darth Fathera:)