Rowerek dla półtoraroczniaka, czyli… o drewnianym jeździku słów kilka

Pintoy_constraction_truck

Wprawdzie za oknem ponownie zaobserwować możemy zimową aurę, a temperatura znów spadła, miejscami nawet poniżej zera, to jednak wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami i chyba wszyscy czekamy na nią z utęsknieniem. Nie bez powodu więc w sklepach pojawiają się rowery, hulajnogi, wrotki, rolki i inne wynalazki związane z aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu, które mają uprzyjemnić nam wiosenno-letni czas.wonderworld-drewniany-jezdzik-woz-stazacki

Myśląc o zamianie wózka dla dziecka no coś innego, warto mieć na uwadze, że już nawet najmłodsze, półtoraroczne maluchy mogą mieć swój pierwszy rowerek. I nie mam tu na myśli tych wydających dziwne dźwięki pseudorowerków z pedałami, daszkiem baldachim przypominającym, który od deszczu na pewno nie uchroni i cienia zbytniego też nie da, i uwaga… obowiązkowym kijem do pchania przez rodzica! Opowiem natomiast o czymś, co wyglądem może rowerka nie przypomina, bo pedałów nie ma i w przeciwieństwie do wspomnianych wyżej tak popularnym nie jest.

Drewniany jeździk – cóż to więc takiego kryje się pod tą tajemniczą, aczkolwiek jakby nie było znajomo brzmiącą nazwą, którą jednak Word podkreśla, a której w słowniku języka polskiego na próżno szukać? pintoy-drewniany-jezdzikJeździk lub inaczej odpychacz czy też wozidełko, bo i takie synonimy udało mi się wygooglać, to po prostu pierwszy pojazd malucha, najczęściej na czterech, rzadziej na trzech kołach. Pojazd, którego napędem są nóżki dziecka, a dokładniej ich naprzemienny ruch, który sprawia, że malec może przemieszczać się z miejsca w miejsce i w przeciwieństwie do wózka, w którym nieraz mimo protestów było więzione, samodzielnie decyduje o tym, dokąd chce pojechać, jak również, kiedy przejażdżkę zakończyć i z jeździka zejść :) . I chciałabym w tym miejscu dodać, że warto wybierać takie jeździki, które posiadają ruchomą kolumnę kierownicy, gdyż możliwość faktycznego kierowania pojazdem daje nie tylko ogromną frajdę, ale także jeszcze większe poczucie niezależności.

pintoy-jezdzik-z-bagaznikiemJeżeli chodzi o dodatki, to niektóre jeździki posiadają też bagażnik lub ukryty pod siedzeniem schowek, dzięki któremu maluch będzie mógł zabrać ze sobą ukochanego Misia, coś do picia lub inne skarby, z którymi mały kierowca nie zechce się rozstawać. Warto też zwrócić uwagę na mały, aczkolwiek bardzo istotny szczegół, a mianowicie podgumowane koła, które gwarantują cichą i łatwą jazdę na każdej powierzchni.

Na koniec pozostaje decyzja co do wyboru koloru czy wzoru drewnianego jeździka i jak sądzę to może być sprawa najtrudniejsza, bo niektóre z nich są naprawdę niezwykłe ;) W każdym wypadku jednak jeździk będzie miał dobroczynny wpływ na rozwój sprawności ruchowej dziecka oraz późniejszą, łatwą przesiadkę na dwukołowy rowerek biegowy popularnie zwany laufradem. Ale na temat tych równie ekscytujących pojazdów poświęcę notkę oddzielną.

Aneta Koterba – sklep internetowy Piccoland.pl